yego.me
💡 Stop wasting time. Read Youtube instead of watch. Download Chrome Extension

Using units to solve problems: Toy factory | Working with units | Algebra I | Khan Academy


2m read
·Nov 10, 2024

We're told a factory makes toys that are sold for ten dollars a piece. The factory has 40 workers, and they each produce 25 toys a day. The factory is open five days a week. What is the total value of toys the factory produces in a day?

Pause this video and see if you can figure that out.

All right, so let's just think about a day. Before I even look at this information, if I could figure out the value per toy and then multiply that times the number of toys produced in a day, then we would have the total value.

Let’s still see if they give us that information. Well, the value per toy, they say the toys are sold for 10 a piece. So we could write this this way: 10 per toy.

And then they do tell us, or they give us the information that we need to figure out how many are produced in a day. We have 40 workers, and they each produce 25 toys a day.

So the amount that's produced in a day is going to be 40 workers times 25 toys per worker. Now I could say 25 toys per worker per day, and that makes the units a little complicated.

Or I could just realize that this entire expression I'm creating is talking about one day. So the total number of toys produced in a day is going to be the product of these things, and we can see that the units work out.

Just to make sure that we're getting in the right direction, a toy in the denominator cancels out with the toys in the numerator. Workers, when you multiply, this would be in the numerator; thus, this in the denominator.

So workers, workers cancel out, and so I'm going to be left with 10 times 40 times 25 dollars. I do want it written in dollars, and so this is going to be equal to 10 times 40, which is 400.

And then 400 times 25, let's see, that's going to be 4 times 25 times 100. So that's 100 times 100, which is 10,000, and then the units we're left with is dollars.

Now you might be saying, "Wait, we didn't use all of the information," and that's true; we didn't use the fact that the factory is open five days a week.

We didn't need to use that information; that would have been useful if they said, "What is the total value of toys the factory produces in a week?" Then we would have said their value per day is ten thousand dollars, and we could even write it this way: per day, and then multiply that times five days in a week.

That would have given us the total value of the production in a week, but that's not what they're asking for. So we don't need that other information, and so we don't have to go to that step.

This was really just extra information, probably to distract you a bit.

More Articles

View All
Tariff and imports worked example | APⓇ Microeconomics | Khan Academy
We’re told sugar is freely traded in the world market. Assume that a country, Lorryland, is a price taker in the world market for sugar. Some of the sugar consumed in Lorryland is produced domestically, while the rest is imported. The world price of sugar…
Going Through Hell (and Outsmarting the Devil)
What is hell? Is it a physical place that we go to in order to receive punishment? Or is it, perhaps, a human experience that our ancestors have tried to explain by using metaphors of terrifying worlds of torture? Many people these days would argue agains…
Redrawing the Map | Epcot Becoming Episode 1 | National Geographic
EPCOT really has been changing since the very beginning. But no matter where you look today, there’s still going to be vestiges of those hallmarks of early EPCOT. EPCOT was Disney’s first non-castle park when it opened in 1982. In 1982, this was the very …
Average atomic mass | Atoms, isotopes, and ions | AP Chemistry | Khan Academy
The thing that I’ve always found amazing about chemistry is it’s an entire field of science that we as human beings have developed to actually understand what is happening at an almost unimaginably small scale. In particular, we’re going to be thinking ab…
The present tense | The parts of speech | Grammar | Khan Academy
Hello grammarians! Welcome to the present tense, or that which is happening right now. The present tense is how we talk about things that are happening in the present moment, like “I eat a donut.” If I say that, you know, if I say it that way, it means i…
Before the Startup with Paul Graham (How to Start a Startup 2014: Lecture 3)
That’s short, like long introductions are no good. Um, Sam knows. Uh, all right, ready, everybody? I’m not going to ask if the mic is working like in every talk so far. Um, I’ll just assume it’s working. I mean, no. [Applause] All right, well, make it wor…