yego.me
💡 Stop wasting time. Read Youtube instead of watch. Download Chrome Extension

Rate problems


3m read
·Nov 11, 2024

  • [Instructor] So we're told that Lynnette can wash 95 cars in five days. How many cars can Lynnette wash in 11 days?

So like always, pause this video and see if you can figure this out. The way that I would like to tackle it is given the information they gave us, 95 cars in five days, can we figure out how many cars she can wash per day? How many cars in one day? And then we could just multiply that by 11 to figure out how many she could wash in 11 days.

So there's 95 cars in five days, and so instead of five, if we were to say one day, well, to go from five days to one day, we divide by five. So the number of cars she can do in one day, that would be that divided by five. In either case, we would divide by five.

And what's 95 divided by five? You might recognize that, well, look, five times 20 is equal to 100. So five times 19 is 95. So you might recognize that's 19 cars in one day. Or, if that math I just did seems a little bit too fast, you could just take five into 95.

Five goes into nine one time, one times five is five, subtract, nine minus five is four, bring down that five, five goes into 45 nine times, nine times five is 45, and it goes in perfectly. There's no remainder.

So all I did is I divided both of these numbers by five to figure out how many she can wash per day. So she can wash 19 cars in one day, 19 cars per day. And so if I wanna figure out how many she can wash in 11 days, well, now, I am just multiplying by 11.

So if I multiply 19 times 11, what am I going to get? Well, if you're good at the mental mathematics, you might recognize 19 times 10 would be 190, and then you would have one more 19, so that would be 209 cars. Or you could just multiply 19 times 11.

One times 19 is 19, and then one times 19 is 19. Add 'em together, you get 209. So she can wash 209 cars in 11 days.

Let's do another example. Here, we are told at the market, eight batteries cost $10. How much do six batteries cost?

Once again, pause this video and try to figure it out. Well, I'm gonna do the same technique. If eight batteries cost $10, let's figure out how much one battery costs. So one battery costs what? Figure that out.

Well, it's going to be 1/8th. To go from eight to one, I divide by eight. So what happens when I divide 10 by eight? That's gonna be my per battery cost. So 10 divided by eight is the same thing as 5/4, which is the same thing as one and 1/4, which is the same thing if we're talking in terms of money.

It might be more useful to write it like one and 25 hundredths, or one battery costs $1.25. And so when they're saying six batteries, how much do six batteries cost? Well, if we're going to find out how much six batteries cost, we're multiplying the number of batteries times six now.

So what's $1.25 times six? So it's gonna be $6 plus another $1.50 'cause six times 25 is 150. So it's gonna be $7.50, and just to make sure the math I just did was right, let's multiply $1.25 times six.

Six times five is 30. Six times two is 12 plus three is 15. Six times one is six plus one is seven, and we have a total of two digits behind the decimal. So there you have it, you have $7.50.

Now, there's other ways that you could tackle this. You could say that, hey, this is, six batteries is gonna cost 6/8ths as much as eight batteries, but that's a little bit confusing, at least for my brain. I like to go just down to the unit cost; you could say the cost per battery, and then multiply it by six. It gives me more comfort in understanding what I'm doing.

More Articles

View All
Modeling with multiple variables: Taco stand | Modeling | Algebra 2 | Khan Academy
We’re told a certain taco stand sells t tacos per day for a net profit of 300. Each taco costs c dollars to make and is sold for p dollars. Write an equation that relates t, c, and p, so pause this video and see if you can do that. All right, now let’s w…
How America's First Shark Panic Spurred a Century of Fear | National Geographic
It was 100 years ago that America became terrified of sharks. In 1916, a great white was blamed for the first spate of shark attacks recorded in US history. That summer, the East Coast sweltered in a relentless heat wave. Along the New Jersey shore, thous…
Should You Quit Your Job At A Unicorn?
As far as you can tell, the metrics are excellent. Yes, the founders are extremely focused. Yes, your colleagues are very smart and you are very impressed continuing to work with them. Yes, you should probably stay a really long time. Yeah, I mean like th…
Indigenous Art in Canada | National Geographic
If you want to travel through indigenous country, experience the art. Whether it’s a painting, whether it’s a sculpture, whether it’s a song, every piece is the embodiment of a story. The art is the land, and the land is the art. This is how we share our …
Dino Dig - Linked | Explorer
NARRATOR: Welcome to Moab, Utah, surrounded by thousands of square miles of Mars-like Red Rock landscape and the mighty Colorado River. Surprisingly, Utah has yielded fossils from more dinosaur species than any other state. And that fact alone makes for a…
Multiplication on the number line
What we’re going to do in this video is think about different ways to represent multiplication, and especially connect it to the notions of skip counting and the number line. So, if we were to think about what 4 times 2 means, we’ve already seen in other…