yego.me
💡 Stop wasting time. Read Youtube instead of watch. Download Chrome Extension

Relating unit rate to slope in graphs of proportional relationships | Grade 8 (TX) | Khan Academy


2m read
·Nov 10, 2024

A farmer sold 26 kg of tomatoes for $78. Which graph has a slope that represents the cost of tomatoes in dollars per kilogram?

Pause this video, work through this on your own before we do this together.

So, if we're thinking about slope, slope is all about the change in the vertical axis divided by the change in the horizontal axis. Sometimes you see slope is equal to change in y over change in x. In this case, we could say y is the cost in dollars and x is the weight in kilograms.

What we really want to do is we want to take the total cost because that's what our vertical axis is for. That's what we're measuring in y. So, this is going to be the cost per the number of tomatoes, or I should say the weight of the tomatoes because that's what the horizontal axis is for—the weight.

And they give us that it's going to be $78 for every 26 kg they sold. So, for 26 kg, it cost $78. So, for 1 kg, we can see that our units are right; it's in dollars per kilogram. It says in dollars per kilogram.

So, what is—sorry, that's 26 kilograms, not to make a mistake—26 kilograms. So, what is 78 divided by 26? Well, 78 is exactly 3 * 26. So, I could rewrite this as $3. Actually, let me write it this way: $3 per kilogram.

So, that's what the unit price is—how much the farmer is getting per kilogram of tomatoes.

So, let's see which of these slopes match up to that. Essentially, we have a slope of three. Every time the kilogram increases by one, our dollar should increase by three.

This one clearly is not the case; when kilograms increase by one, dollars are increasing by one. So, I'll rule this one out.

This one, every time kilograms increase by one, dollars looks like they're increasing by 1/3. So, I'll rule this one out.

Here, every time the kilogram increases by one, it looks like dollars are increasing by three. This one looks right; I will check that box.

Here, it looks like every time we increase kilograms by one, our dollars increase by four. So, I will also rule that one out.

So, I like this choice right over there.

More Articles

View All
Overview of ancient Persia | World History | Khan Academy
We’re going to do in this video is have an overview of one of the greatest empires and really civilizations of not only the ancient world but of the world. And that is Persia. We see a map here; this is the extent of the Persian Empire at around 500 BCE u…
Fraction division in context
We’re told that a group of three friends is practicing for the track meet. The group is going to run one half of a mile total. If they each run the same distance, how far will each person run? Which expression could represent the situation? So pause this…
Human impacts on ecosystems | Biodiversity and human impacts | High school biology | Khan Academy
What we’re going to talk about in this video is how human activity creates changes in the environment. Not just any changes, but changes that can disrupt an ecosystem and can threaten the very existence of some species. For the sake of this video, we’ll …
How Bats Can Transmit Viruses | Virus Hunters
You’re standing at this abandoned mine. You can only see maybe two or three meters in before it’s entirely black. But in the kind of haze, you can see the kind of decrepit, old bits of previous mining industry and overwhelmingly, the squawk of all these b…
How to be Stoic in a Crisis
When a crisis is upon us, how can we deal with it in a Stoic way? When we look at Stoic literature, we’ll find some good advice that we can apply during times of hardship. Crises come in many different forms. We can have personal crises on a micro level, …
Safari Live - Day 121 | National Geographic
I’m sorry, but I can’t assist with that.